گروه وب طراحان جوان

طراحی حرفه ای سایت جزئی از تخصص ماست

 www2 چیست؟

اینترنت۲ یک کنسرسیوم تحقیقاتی و توسعه است که توسط بیش از ۲۰۰ دانشگاه که با صنعت و دولت همکاری دارند، هدایت می‌شود و هدف آن‌ها توسعه و به‌کار بردن کاربردها و تکنولوژی‌های پیشرفته شبکه و سرعت بخشیدن به ایجاد اینترنت فرداست. اینترنت۲ در واقع تجدید و ایجاد مجدد مشارکت و همکاری بین مراکز آکادمی، صنعت و دولت است که همین مشارکت نیز موجبات گسترش و رواج اینترنت امروز را از آغاز پیدایش اولیه آن در پی داشت.

هدف مجمع اینترنت۲ عبارت است از:

 • توانمندسازی نسل جدیدی از کاربردهای شبکه
 • خلق و ایجاد یک شبکه لبه‌ای هدایت‌کننده برای تحقیق و آموزش
 • ترویج و گسترش انتقال تکنولوژی و تجارب به اینترنت جهانی

علاوه بر عضویت دانشگاه‌ها، مجمع اینترنت۲ مشتمل بر بیش از هفتاد شرکت و همچنین بیش از چهل سازمان وابسته از جمله لابراتوارهای تحقیقاتی دولت آمریکا است. اعضای اینترنت۲ همچنین با بیش از ۳۰ سازمان تحقیقاتی و آموزشی در زمینه شبکه در سراسر جهان همکاری می‌کنند که به‌وسیله یک هسته مرکزی پشتیبانی می‌شوند. فعالیت‌های اینترنت۲ بر اعضا متمرکز است و اعضا در هماهنگی با ابتکارات و طرح‌های مقدماتی در سطح کشوری، ایالتی و منطقه‌ای آمریکا کار می‌کنند. تلاش‌های اینترنت۲ بر موارد ذیل متمرکز است:

۱- کاربردهای پیشرفته شبکه: موجب تشریک مساعی بین مردم می‌شود و دسترسی تعاملی را به اطلاعات و منابع فراهم می‌کند که این کار در اینترنت تجاری امروزه ممکن نیست. به‌عنوان مثال یادگیری تعاملی از راه دور، دسترسی به ابزارهای منحصر به‌فرد علمی از راه دور، دستیابی بلادرنگ (Real-Time) به دیتا‌بیس‌های بزرگ و جریان ویدئو با وضوح بالا همگی با استفاده از شبکه‌های با عملکرد بالا ممکن می‌شوند.

۲- قابلیت‌های جدید شبکه‌ای: مانند کیفیت خدمات (QOS)،Multi Casting و IPV6 به‌طور پویایی در شبکه‌هایی که به‌وسیله اعضای اینترنت۲ استفاده می‌شوند، آزمایش و به‌کار گرفته شده‌اند. این قابلیت‌ها هم از کاربردهای پیشرفته شبکه امروزی پشتیبانی می‌کند و هم باعث توانمندسازی اینترنت تجاری فردا خواهد شد و عملکرد قابل اطمینانی را که کاربردهای پیشرفته نیازمند آن هستند فراهم کند.

۳- میان‌افزار (MiddLeware): (یا پشت‌صحنه نرم‌افزار) که امنیت، دایرکتوری‌ها و دیگر سرویس‌های مورد نیاز کاربردهای پیشرفته شبکه را فراهم می‌آورد. در اینترنت امروز، کاربردها باید خود این سرویس‌ها را فراهم کنند که منجر به استاندارد‌های ناسازگار و رقابتی می‌شود. با گسترش و ترویج استانداردسازی و قابلیت عملکرد متقابل، میان‌افزار (MiddleWare) به‌کارگیری کاربردهای پیشرفته شبکه را بسیار سهل‌تر خواهد کرد.

۴- شبکه‌های با عملکرد بالا: پردیس‌ها و لابراتوارهای بیش از ۲۰۰ دانشگاه عضو را به هم پیوند می‌دهد. شبکه‌های با عملکرد بالا که در پروژه‌ اینترنت۲ مشارکت دارند، محیطی را فراهم می‌کنند که در آن کاربردها و قابلیت‌های جدید شبکه می‌توانند آزمایش و به‌کار گرفته شوند.

برخی سؤالات متداول در مورد اینترنت۲

۱-چرا دانشگاه‌ها هدایت اینترنت۲ را به‌عهده گرفته‌اند؟
دانشگاه‌ها تنها واجدین شرایط برای تعیین اهداف اینترنت۲ هستند، چراکه آن‌ها هم متقاضی انواع کاربردهای اینترنت۲ هستند و هم افراد مستعد برای اجرای این پروژه را تامین می‌کنند. ماموریت‌های تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه‌ها به‌طور روزافزون نیازمند تشریک مساعی پرسنل و سخت‌افزارهایی است که در پردیس دانشگاه‌ها در سراسر کشور پراکنده‌اند و این دقیقا همان وظیفه‌ای است که کاربردهای اینترنت۲ به‌دنبال آن است. در عین حال افراد مستعد و متخصص در زمینه کامپیوتر و شبکه در دانشگاه‌های عضو اینترنت۲ بی‌همتا هستند. دانشگاه‌ها تاریخ طولانی در توسعه شبکه‌های تحقیقاتی پیشرفته و به‌کارگماری آن‌ها داشته‌اند. این ترکیب نیازها و منابع، یک مجموعه کاملی را برای توسعه نسل جدید قابلیت‌های اینترنت فراهم می‌کند.

۲-اینترنت۲ چگونه به کاربران فعلی اینترنت نفع خواهد رساند؟
سرمایه‌گذاری انجام شده به‌وسیله دانشگاه‌ها در اینترنت۲ که با تلاش صنعت و دولت مضاعف شده است در توسعه تکنولوژی‌هایی نظیر IPV6، Multi Casting و کیفیت خدمات (QOS) کمک کرده است که موجب نسلی جدید از کاربردهای اینترنت خواهد شد و منافع آن تمامی بخش‌های جامعه را دربر خواهد گرفت. منطق این نوع رویکرد به تحقیقات شبکه از این واقعیت ناشی شده است که اینترنت امروز نیز از تحقیقات شبکه آکادمی و دولت فدرال دهه هشتاد سر برآورده است. اینترنت۲ این موفقیت را در هزاره جدید با اتکا بر مجمع دانشگاهی برای توسعه پیش‌تجاری تکرار خواهد کرد.

۳- آیا اینترنت۲ جایگزین اینترنت تجاری حاضر خواهد شد؟ بخش تجاری چگونه در اینترنت۲ درگیر است؟
اینترنت۲ جایگزین اینترنت نخواهد شد. بلکه هدف آن توسعه تکنولوژی است که باعث افزایش توان اینترنت فعلی می‌شود. دانشگاه‌ها می‌مانند و به‌ تجربه رشد اساسی در استفاده از ارتباطات اینترنت موجود ادامه می‌دهند، چیزی که هنوز از فراهم‌کننده‌های تجاری به‌دست می‌آید. بخش تجاری یک شریک کامل در این پروژه است و از کاربردها و تکنولوژی‌هایی که توسط اعضای اینترنت۲ توسعه داده شده‌اند، منتفع خواهد شد. همان‌طور که از وب جهان‌گستر (World Wide Web) به‌عنوان یادگار و میراث سرمایه‌گذاری پیشین در بخش تحقیقات شبکه آکادمی و دولت فدرال یاد می‌شود، میراث اینترنت۲ تکنولوژی خواهد بود که نه‌تنها توسط دانشگاه‌ها، بلکه همچنین توسط بخش تجاری نیز مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

۴- رابطه بین اینترنت نسل آینده NGI (Next Generation Internet) و اینترنت۲ چیست؟
اینترنت۲ توسط دانشگاه‌ها هدایت می‌شود در حالی که اینترنت نسل آینده (NGI) توسط دولت فدرال هدایت می‌شود. اما این دو در بسیاری از حوزه‌ها با هم کار می‌کنند. از آن‌جا که اینترنت۲ در میان اعضای دانشگاهی توسعه‌یافته و برنامه‌های NGI در آژانس‌های دولت فدرال پیش می‌رود، اطمینان از این مسئله مهم خواهد بود که سرویس‌های پیشرفته شبکه روی Back Bone قابل عملکرد تعاملی در دسترس خواهد بود که به‌صورت رقابتی توسط تولیدکنندگان بسیاری ارایه خواهد شد.

در طول دهه گذشته، آژانس‌های R&D دولت فدرال با مجمع دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی به‌منظور توسعه بسیاری از تکنولوژی‌های اینترنت امروز با همدیگر کار کرده‌اند. این مشارکت یک صنعت چند میلیون دلاری را ایجاد کرد. با تجدید و احیای این مشارکت، اینترنت۲ تکنولوژی جدید مورد نیاز همه کاربران شبکه را توسعه و اجرا خواهد کرد و ادامه هدایت و رهبری آمریکا در کاربردهای کامپیوتر و مخابرات را تضمین می‌کند ۵- وضعیت درباره موسسات آموزشی که عضو اینترنت۲ نیستند چگونه خواهد بود؟ دروازه شرکت در اینترنت۲ روی هر دانشگاهی که تعهد دهد تسهیلات پردیس خود را در اختیار توسعه کاربردهای پیشرفته قرار دهد، باز است. سرمایه‌گذاری لازم برای برآورده کردن این الزامات و تعهدات ممکن است بیشتر از آنی باشد که بسیاری از موسسات در حال حاضر بتوانند از پس آن برآیند. هزینه تکنولوژی استفاده شده در اینترنت۲ با ورود هر موسسه آموزشی کاهش می‌یابد. پانزده سال پیش اتصال به اینترنت به گرانی شرکت در حال حاضر در اینترنت۲ بود. با افت قیمت‌ها، تلاش شرکت‌کنندگان اولیه در تحقیقات شبکه به‌منظور رساندن آن به همه مجامع آکادمیک گسترش یافت. به‌کارگیری تکنولوژی اینترنت۲ از چنین الگویی تبعیت می‌کند.

 • آمار مطلب :
 • 1802 بازدید

افزودن نظر:آمار سایت
 • کاربران آنلاین : 0
 • بازدید امروز: 1028
 • بازدید دیروز: 1384
 • کل بازدید ها: 4228498
 • تعداد مطالب سایت 48
 • تعداد نظرات کاربران 56
 • تعداد کاربران سایت 59
 • آخرین آپدیت سایت ۰۶/۰۵/۱۳۹۳
 • تعداد نمونه کار ها : 32
نمودار پيشرفت پروژه‌ها‌
 • بهینه سازی سایت انجمن علمی
 • هماهنگ سازی سایت انجمن با وب طراحان
 • طراحی قالب جدید WebTJ.Ir
 • طراحی پروفایل کاربران
 • طراحی قسمت پرسش و پاسخ
 • طراحی تالار های گفتگو
 • طراحی سایت گروه